Jesteśmy do twojej dyspozycji 24/7

Każdy zasługuje na drugą szansę!

Upadłość konsumencka to jedna z możliwości, jakie polskie prawo przewiduje dla osób, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji finansowej. Konsumenci zainteresowani tą tematyką często pytają, jak ogłosić upadłość konsumencką, jakie warunki trzeba spełnić oraz w jakich sytuacjach skorzystanie z tej możliwości prawnej jest dostępne. Wielu dłużników interesuje również zagadnienie takie jak: upadłość konsumencka a brak majątku. Konsumenci często szukają odpowiedzi na forum prawnym. Warto jednak pamiętać, że znaczenie ma również odpowiednio sformułowany wniosek o upadłość konsumencką.

Poniżej staramy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania i wyjaśnić najważniejsze kwestie.

Upadłość konsumencka: czym jest i jak działa?

Należy zacząć od tego, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej zgodnie z przepisami polskiego prawa jest dostępne jedynie w określonych przypadkach. Mówiąc o upadłości konsumenckiej, mamy na myśli upadłość osoby fizycznej. Są to sytuacje, w których niemożliwy do spłacenia dług konsumenta, powstał nie z jego winy, lecz na skutek wpływu okoliczności o charakterze zewnętrznym, w tym przede wszystkim:

  1. utraty zatrudnienia/ stałego źródła dochodu wskutek zwolnień grupowych,
  2. utraty majątku na skutek zdarzenia losowego (powodzi, pożaru itd.),
  3. popadnięcie w trudną sytuację finansową z przyczyn wypadku lub nagłego i znaczącego pogorszenia się stanu zdrowia.

Jednocześnie, przepisy niejako z definicji wykluczają bankructwo osoby fizycznej, gdy spełnione są następujące warunki:

  • powstałe zadłużenie stanowi następstwo lekkomyślnej konsumpcji,
  • utrata źródła dochodu była skutkiem zwolnienia dyscyplinarnego lub rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Upadłość konsumencka osoby fizycznej może zostać ogłoszona również, gdy dłużnik nie dysponuje majątkiem. W takim przypadku nic nie wchodzi w skład masy upadłościowej. Masz pytania? Przekonaj się, że upadłość konsumencka bez majątku jest możliwa!

Warto jednak zaznaczyć, że pomimo dość precyzyjnych przepisów obowiązujących w tym zakresie, wniosek o upadłość konsumencką ma realne szanse na pozytywne rozpatrzenie zazwyczaj jedynie wtedy, gdy wnioskodawca dopełni wszelkich koniecznych starań. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Praktyka pokazuje niestety, że polskie Sądy niechętnie akceptują każdy wniosek o upadłość konsumencką. Wzór dokumentu nie wystarczy, by zwiększyć szanse na pomyślne zakończenie postępowania. Co więcej, nawet informacje uzyskane na forum prawnym mogą nie sprawdzić się w konkretnej sytuacji. Samo rozpoczęcie jakichkolwiek działań w tym zakresie wymaga naprawdę dobrego przygotowania w wielu różnych aspektach, ważna jest również ustawa – znajomość przepisów, na które należy się powołać. Warto skorzystać z fachowej pomocy – bardzo ważne będą w tej sytuacji opinie prawne.

Jak efektywnie starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Oczywiście, czysto teoretycznie możliwe jest podjęcie działań w tym zakresie na własną rękę. Jednocześnie należy zaznaczyć, że ogłoszenie bankructwa przez osobę fizyczną ma o wiele większe szanse powodzenia w przypadku korzystania z poradnictwa oraz kompleksowego wsparcia ekspertów zajmujących są tą tematyką.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – profesjonalna pomoc

Wszystko zaczyna się jeszcze na etapie gromadzenia potrzebnych dokumentów, a także przygotowywania argumentacji, jaka zostanie przedstawiona wobec Sądu. Oba wymienione czynniki mają znaczenie absolutnie kluczowe: argumentacja ma na celu przekonanie Sądu, że w danym przypadku zezwolenie na upadłość osoby fizycznej jest naprawdę uzasadniona. Odpowiednia dokumentacja w tym opinie prawne stanowią zaś potwierdzenie przedstawianych argumentów. Żaden z tych czynników nie może zostać pominięty ani też potraktowany bez pełnej dozy powagi.

Istotne jest również precyzyjne dopełnienie wszelkich wymogów o charakterze ściśle formalnym. Wniosek o upadłość  konsumencką musi mieć określoną strukturę. Należy go złożyć w odpowiednim trybie, jaki reguluje ustawa.

Warto przy tym wszystkim zdawać sobie sprawę, że upadłość konsumencka osób fizycznych działa na innych zasadach oraz jest uwarunkowana spełnieniem innych kryteriów, niż upadłość firmy. Różni się także wniosek, jaki należy przygotować. Stąd też próby kopiowania schematów sprawdzających się w procesie upadłości firmy w odniesieniu do upadłości konsumenckiej nie wykazują żadnej efektywności. Są te dwie odrębne dziedziny, które wymagają odmiennego przygotowania merytorycznego od specjalistów prowadzących sprawę oraz odnoszą się do innych przepisów polskiego prawa.

Na koniec należy jeszcze dodać, że bankructwo konsumenckie to jedyna opcja w przypadku posiadania nadmiernie wysokich, praktycznie niemożliwych do spłaty długów. W niektórych sytuacjach warto zdecydować się na profesjonalne oddłużenie, które jest w stanie wyciągnąć konsumenta nawet z sytuacji pozornie beznadziejnej.

NASZE ODDZIAŁY

W naszych oddziałach umożliwiamy osobiste spotkanie i rzeczową konsultację bezpośrednio z prawnikiem, jeszcze przed podjęciem decyzji o zleceniu nam napisania wniosku o upadłość.

Rzeszów

Rzeszów - Przejdź
798 829 829
rzeszow@dlug-stop.com
SANATORS Sp. z o.o.

Warszawa

Warszawa - Przejdź
798 829 829
warszawa@dlug-stop.com
SANATORS Sp. z o.o.

Poznań

798 829 829
poznan@dlug-stop.pl
SANATORS Sp. z o.o.

Masz długi? Chcesz dowiedzieć się więcej, jak wyjść z trudnej sytuacji?
Interesuje Cię oddłużanie lub chcesz ogłosić upadłość konsumencką? Sprawdź, czy spełniasz wymagania!

Sprawdź, czy spełniasz wymagania prawne, by ogłosić upadłość
Przekonaj się, czy to rozwiązanie dla Ciebie
Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć, jeśli jesteś dłużnikiem
Służymy pomocą w kontakcie z wierzycielami
Wspieramy klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców
Przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Nie czekaj i skontaktuj się z nami już dziś!

Zadzwoń lub napisz do nas. Najpóźniej w ciągu 12 godzin oddzwoni do Ciebie nasz Doradca, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i zaproponuje najlepszy sposób na rozwiązanie Twoich problemów.

Adres biura

Warszawa, ul. Grzybowska 2 lok. 78

Infolinia

+48 798 829 829

Adres e-mail

info@dlug-stop.com

Napisz do nas teraz!
Rozwiążemy Twój problem.
Zapewniamy poufność i pełną dyskrecję
2019 © SANATORS Sp. z o.o. All Rights Reserved | Polityka prywatności